5) դասընթացի տևողությունը,
6) փաստաթղթերի ներկայացման եղանակը,
7) Մրցույթի փուլերի անցկացման վերաբերյալ տեղեկատվությունը,
8) եթե Մրցույթը հայտարարված է օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումների այնպիսի պաշտոններ զբաղեցնելու համար, որոնց պաշտոնի անձնագրով նախատեսված է օտար լեզվի իմացության միջինից բարձր մակարդակի պահանջ, ապա այդ պահանջը հավաստող փաստաթղթերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը,
9) համակարգչային գիտելիքների և օտար լեզվի (եթե սույն հավելվածով նախատեսված է անցկացնել թեստավորում) իմացության թեստավորման մինչև 5 օրինակներ (նմուշներ),
10) այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն:
18. Մրցույթի դիմումին կից դիմումների ընդունման էլեկտրոնային հարթակի միջոցով ներկայացվում են հետևյալ փաստաթղթերը.
1) անձնագիր կամ նույնականացման քարտ,
2) անձնագիր ներկայացնելու պարագայում հանրային ծառայությունների համարանիշ (կամ սոցիալական քարտ կամ անձին հանրային ծառայությունների համարանիշ տրամադրելու մասին տեղեկանք կամ հանրային ծառայությունների համարանիշ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանք),
3) հարկային կամ մաքսային ծառայողի համար սահմանված մասնագիտական գիտելիքների մասով պահանջների բավարարումը և մասնագիտական ստաժ դիտարկվող աշխատանքում աշխատանքային պարտականությունները հավաստող փաստաթղթեր,
4) արական սեռի անձինք ներկայացնում են նաև զինգրքույկի կամ դրան փոխարինող ժամանակավոր և զորակոչային տեղամասին կցագրման վկայական կամ համապատասխան տեղեկանք,
5) բարձրագույն կրթության առկայությունը հավաստող փաստաթուղթ (օտարերկրյա պետությունում բարձրագույն կրթություն ստացածների համար` փաստաթուղթ նրանց կրթության որակավորման աստիճանների համարժեքության և դիպլոմների ճանաչելիության մասին),
6) եթե տվյալ պաշտոնի անձնագրով նախատեսված է օտար լեզվի իմացության միջինից բարձր մակարդակ, ապա այդ մակարդակը հավաստող փաստաթուղթ: Ընդ որում, տվյալ մակարդակը հավաստող փաստաթուղթ է հանդիսանում ստանդարտացված թեստային համակարգերով ստուգվող լեզվական գիտելիքների իմացության Քամն Յուրոպիըն Ֆրեյմվորք օֆ Րեֆերնս ֆօր Լենգվիջիսով (CEFR) սահմանված B1 մակարդակը հավաստող փաստաթուղթը` ռուսերենի` ՏՌԿԻ, անգլերենի` TOEFL, IELTS, ֆրանսերենի` DELF, DALF, TCF կամ այլ միջազգային կամ ներպետական հաստատությունների կողմից թեստային կամ այլ եղանակով անցկացված քննության արդյունքում օտար լեզվի համապատասխան մակարդակի առկայության վերաբերյալ տրված վկայականը:
19. Դիմումատուի կողմից դիմումի ներկայացման հետ միաժամանակ ներկայացվում է լրացված բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը:
20. Օտար լեզվի իմացությունը հավաստող փաստաթուղթը չի պահանջվում, ինչպես նաև օտար լեզվի իմացության թեստավորում չի կատարվում, եթե բարձրագույն կրթության առկայությունը հավաստող փաստաթղթով հավաստվում է, որ տվյալ կրթությունը անձը ստացել է համապատասխան օտար լեզվով:
21. Ուսումնական կենտրոնը փաստաթղթերը ներկայացնելու վերջնաժամկետի ավարտից 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում ուսումնասիրում է ներկայացված փաստաթղթերի ամբողջականությունը (այդ թվում բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկի մասով) և էլեկտրոնային եղանակով տեղեկացնում է դիմումատուին փաստաթղթերի ընդունման, ինչպես նաև դրանց ամբողջականության վերաբերյալ: Եթե դիմումատուի կողմից ներկայացրած փաստաթղթերն ամբողջական չեն (այդ թվում` եթե ներկայացված չէ բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը), և (կամ) դրանցում առկա են տեխնիկական սխալներ, ապա դիմումատուին տրվում է հնարավորություն 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում համալրելու անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը և (կամ) շտկելու առկա տեխնիկական սխալները: Ուսումնական կենտրոնն ամբողջականացված և (կամ) տեխնիկական սխալները շտկված փաստաթղթերը ստանալուց հետո 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում էլեկտրոնային եղանակով տեղեկացնում է դիմումատուին դրանց ընդունման վերաբերյալ:
22. Սույն հավելվածի 21-րդ կետում նշված դեպքում թերությունները չշտկելու, այդ թվում` լրացված բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը չներկայացնելու դեպքում կամ դիմումը ներկայացնելու օրվան նախորդող 3 տարվա ընթացքում հարցազրույցի արդյունքներով բացասական գնահատական ստացած լինելու դեպքերում անձի դիմումը համարվում է մերժված և վերջինիս չի թույլատրվում մասնակցել Մրցույթին: Այդ մասին էլեկտրոնային եղանակով տեղեկացվում է դիմումատուին սույն հավելվածի 21-րդ կետով նախատեսված ժամկետում:
23. Ուսումնական կենտրոնի կողմից վարվում է էլեկտրոնային մատյան դիմում ներկայացնող բոլոր անձանց հաշվառման նպատակով:
3. ԹԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ՀԱՐՑԱԶՐՈՒՅՑԻ ՓՈՒԼ
24. Սույն հավելվածի 21-րդ կետով նախատեսված դիմումների ուսումնասիրման ժամկետի ավարտից հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում Ուսումնական կենտրոնը կազմակերպում է համակարգչային գիտելիքների ստուգում, իսկ պաշտոնի անձնագրով նախատեսված պահանջի դեպքում` նաև օտար լեզվի իմացության ստուգում` թեստավորման եղանակով: Թեստավորումների անցկացման օրվա, վայրի և ժամի մասին Ուսումնական կենտրոնը դիմորդներին տեղեկացնում է էլեկտրոնային եղանակով` դիմումում նշված էլեկտրոնային փոստի հասցեին առնվազն երկու աշխատանքային օր առաջ:
25. Թեստավորումն իրականացվում է Կոմիտեի նախագահի 2022 թվականի հունվարի 31-ի թիվ 96-Ն հրամանով սահմանված կարգին համապատասխան:
26. Մասնակիցը համարվում է թեստավորման փուլերը հաղթահարած, եթե յուրաքանչյուր թեստավորումից ստացել է անցողիկ` առավելագույն հնարավորից առնվազն 70% գնահատական և իրավունք է ստանում մասնակցելու հարցազրույցի փուլին:
27. Հարցազրույցի փուլն անցկացնելու նպատակով Կոմիտեի նախագահի հրամանով ձևավորվում է առնվազն հինգ անդամից կազմված հարցազրույցի հանձնաժողով (այսուհետ` Հանձնաժողով): Նույն հրամանով Հանձնաժողովի կազմից նշանակվում է Հանձնաժողովի նախագահ:
28. Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվում են Կոմիտեի նախագահը կամ նրան փոխարինող անձը կամ Կոմիտեի նախագահի տեղակալը, Կոմիտեի ստորաբաժանումների աշխատակիցներ և ՈՒսումնական կենտրոնի տնօրենը:
29. Հարցազրույցի հանձնաժողովի կազմում Կոմիտեի նախագահի հրավերով կարող են ընդգրկվել ՀՀ քննչական կոմիտեի, ՀՀ դատախազության կամ այլ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ:
30. Հարցազրույցի փուլին խորհրդակցական ձայնի իրավունքով կարող է մասնակցել նաև հոգեբան, որին ներգրավում է Հանձնաժողովը:
31. Հանձնաժողովի քարտուղարության աշխատանքներն իրականացնում է Ուսումնական կենտրոնը:
32. Հանձնաժողովը յուրաքանչյուր մասնակցի հետ հարցազրույցն անցկացնում է առանձին: Հարցազրույցի ընթացքը ձայնագրվում է: Հարցազրույցի արդյունքների համար հաշվի է առնվում նաև մասնակցի բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը:
33. Հարցազրույցի ընթացքում բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկի վերլուծության արդյունքներով հարցերի միջոցով ստուգվում են մասնակիցների անձնական որակները և արժանիքները, ընդհանուր հոգեբանական նկարագիրը, ներառյալ ինքնատիրապետման, վարվեցողության, ունկնդրելու կարողության և հաղորդակցության հմտությունները: Հարցազրույցի ընթացքում մասնակցին կարող են տրվել մասնագիտությանը, հարկային կամ մաքսային օրենսդրության ընդհանուր կանոնակարգումներին, հարկային կամ մաքսային ծառայողի վարքագծի կանոններին առնչվող բանավոր հարցեր:
34. Հարցազրույցի արդյունքներով, Հանձնաժողովի անդամների բաց քվեարկությամբ, ձայների պարզ մեծամասնությամբ յուրաքանչյուր մասնակցի համար կայացվում է դրական կամ բացասական որոշում: Ձայների հավասարության դեպքում որոշիչ է Հանձնաժողովի նախագահի ձայնը: Բացասական որոշում կայացնելու դեպքում մասնակիցը համարվում է հարցազրույցի փուլը չհաղթահարած:
35. Հարցազրույցի արդյունքներով Հանձնաժողովը կազմում է արձանագրություն, որտեղ ներառվում են բոլոր մասնակիցների տվյալները` Հանձնաժողովի համապատասխան որոշման նշումով:
36. Հարցազրույցի փուլը հաղթահարած մասնակիցներին արդյունքների վերաբերյալ տեղեկատվությունը տեղեկացնում է Ուսումնական կենտրոնը 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում էլեկտրոնային եղանակով` դիմումում նշված էլեկտրոնային փոստի հասցեին:
4. ԲԱՑԱՌՈՒԹՅԱՄԲ ՂԵԿԱՎԱՐ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐԻ` ԴԱՍԸՆԹԱՑԻ ՓՈՒԼԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄԸ
37. Կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումների թափուր պաշտոնների համալրման նպատակով հարցազրույցի փուլը հաղթահարած մասնակիցները իրավունք են ստանում մասնակցելու Ուսումնական կենտրոնի կողմից կազմակերպվող դասընթացին:
38. Կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումների շնագիտական բաժնի (կենտրոնի) և արտաքին դիտման և արագ հակազդման բաժնի թափուր պաշտոնների համալրման նպատակով մասնակիցները չեն մասնակցում թեստավորման փուլին և հարցազրույցի փուլը հաղթահարելու և պաշտոնի անձնագրով նախատեսված դեպքում սույն հավելվածի 39-րդ կետով նախատեսված ֆիզիկական պատրաստվածության ստուգման արդյունքներով անցողիկ նվազագույն միավորը հավաքելու դեպքում իրավունք են ստանում մասնակցելու Ուսումնական կենտրոնի կողմից կազմակերպվող դասընթացին:
39. Պաշտոնի անձնագրով նախատեսված դեպքում Ուսումնական կենտրոնի կողմից կազմակերպվում է Կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումների թափուր պաշտոնների համալրման նպատակով հարցազրույցի փուլը հաղթահարած մասնակիցների ֆիզիկական պատրաստվածության ստուգում: Ֆիզիկական պատրաստվածության ստուգումը հաղթահարած են համարվում պաշտոնի անձնագրով նախատեսված ֆիզիկական պատրաստվածության պահանջների գնահատականների հանրագումարի հնարավոր առավելագույնի առնվազն 70% ստացած մասնակիցները:
40. Դասընթացը կազմակերպվում է առկա կամ հեռավար ուսուցման ձևով` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության միջոցներով:
41. Դասընթացի մեկնարկի մասին մասնակիցները ծանուցվում են Մրցույթի դիմումում նշված էլեկտրոնային փոստի միջոցով:
42. Դասընթացը կազմված է սույն գլխով սահմանված թեմաներով դասերից, յուրաքանչյուր դասի տևողությունը 45 րոպե է:
43. Դասընթացը կազմակերպվում է Ուսումնական կենտրոնի կողմից կազմված և Կոմիտեի նախագահի հրամանով հաստատված ժամանակացույցին համապատասխան: Հեռավար ձևաչափով իրականացվող դասընթացի տևողությունը սահմանվում է դասընթացի բովանդակությամբ` յուրաքանչյուր տեսանյութի համար նախատեսելով մինչև 20 րոպե:
44. Առկա դասընթացը կազմակերպվում է Ուսումնական կենտրոնի կողմից հատուկ այդ նպատակով հարմարեցված տարածքներում (այդ թվում` լսարանային սենյակներ, համակարգչային սենյակ): Առկա դասընթացի առանձին թեմաների դասավանդումը կարող է կազմակերպվել նաև այլ կազմակերպությունների` հատուկ այդ նպատակով հարմարեցված տարածքներում:
45. Դասընթացը կազմակերպվում է դասընթացի ուսումնական պլանի հիման վրա Ուսումնական կենտրոնի կողմից ներգրավված դասախոսական կազմի միջոցով: Ուսումնական կենտրոնն ապահովում է հեռավար ձևաչափով իրականացվող դասընթացի էլեկտրոնային ուսուցման համար անհրաժեշտ նյութերով` տեսանյութերով, շնորհանդեսներով, ներկայացումներով և այլն:
46. Դասընթացը պետք է պարունակի նաև բարեվարքությանը վերաբերող կրթական բաղադրիչ: Հեռավար ձևաչափով իրականացվող դասընթացի բովանդակությունը համապատասխանում է առկա ձևաչափով նախատեսված դասընթացի բովանդակությանը:
47. Դասընթացի տևողությունը կազմում է մինչև երկու շաբաթ:
48. Դասավանդման թեմաները ներառում են.