13. Վկայական ստացած անձն իրավունք ունի իրականացնելու միայն դրանով նախատեսված գործունեություն:
2. ՕԴԱՆԱՎ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՂԻ ՎԿԱՅԱԿԱՆԻ ՏՐԱՄԱԴՐՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԸ
14. Վկայականի տրամադրման գործընթացն իրականացվում է հետևյալ հինգ փուլերով`
1) հայտի պաշտոնական ներկայացմանը նախորդող փուլ.
2) հայտի պաշտոնական ներկայացման փուլ.
3) փաստաթղթերի ուսումնասիրման և գնահատման փուլ.
4) տեսչական ստուգումների, փաստացի դիտարկումների և ուսումնասիրությունների փուլ.
5) սերտիֆիկացման փուլ:
3. ՀԱՅՏԻ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՄԱՆԸ ՆԱԽՈՐԴՈՂ ՓՈՒԼ
15. Վկայական ստանալու համար հայտ ներկայացնելու մտադրություն ունեցող օրենքի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված իրավաբանական անձը և մարմինը (այսուհետ` հայտատու) հայտի պաշտոնական ներկայացմանը նախորդող փուլում (այսուհետ` 1-ին փուլ) թույլատրվող թռիչքների տեսակների, հայտի և դրա ներկայացման ընթացակարգի հետ կապված պահանջների, այդ թվում` պահանջվող փաստաթղթերի ցանկին և դրանց բովանդակությանը ներկայացվող պահանջների, հայտատուի կողմից տրամադրվող անհրաժեշտ տեղեկատվության, դրանց պատրաստման ու ներկայացման կարգի և հայտի ուսումնասիրման գործընթացի սահմանված փուլերի, հայտատուի կողմից ամբողջական և պատշաճ կերպով ներկայացված հայտը կոմիտեում ստացվելուց հետո վկայականի տրամադրման սահմանված ժամկետների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով կոմիտե է ներկայացնում աշխատանքային քննարկում անցկացնելու վերաբերյալ նախնական գրավոր հարցում (այսուհետ` հարցում):
16. Հայտատուի հետ փաստաթղթաշրջանառությունը (հարցում, հայտարարություն, հայտ և կից փաստաթղթեր, ծանուցումներ, տեղեկացումներ և այլ գրություններ) իրականացվում է գրավոր` թղթային կամ էլեկտրոնային եղանակով: Կոմիտեի հետ փաստաթղթաշրջանառությունը թղթային եղանակով իրականացվում է հետևյալ հասցեով` Հայաստանի Հանրապետություն, քաղ. Երևան, 0042, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի մասնաշենք, իսկ էլեկտրոնային եղանակով` կոմիտեի պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի [email protected] հասցեով: Հայտատուի հետ փաստաթղթաշրջանառությունն իրականացվում է հայտատուի կողմից հայտով նշված փոստային հասցեով, եթե վերջինս գրությամբ այլ հասցե չի նշում: Բնօրինակ փաստաթղթերն ուղարկվում են փոստային առաքմամբ կամ հանձնվում են առձեռն:
17. Կոմիտեն հարցումը ստանալուց հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտատուին է տրամադրում վկայականի տրամադրման գործընթացի վերաբերյալ սույն կարգի 15-րդ կետով նշված անհրաժեշտ տեղեկատվությունը:
18. Հայտատուն տրամադրված տեղեկատվության հիման վրա այն ստանալուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում լրացնում է նախնական գնահատման մասին հայտարարություն (այսուհետ` հայտարարություն)` համաձայն Ձև 1-ի և ներկայացնում կոմիտե: Հայտարարության նպատակն է հաստատել հայտատուի` վկայականը ստանալու գործընթացը շարունակելու մտադրությունը և դրա հիման վրա կոմիտեի կողմից պլանավորել վկայականի տրամադրման գործընթացը` կախված օդանավի տիպից և շահագործման տեսակից:
19. Կոմիտեն Հայտարարությունը ստանալուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում ուսումնասիրում է այն, որի ամբողջական լինելու դեպքում աշխատանքային քննարկման անցկացման վերաբերյալ (վայրը, օրը, ժամը) 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է հայտատուին: Աշխատանքային քննարկման օրը նշանակվում է այդ մասին հայտատուին տեղեկացնելուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
20. Եթե Հայտարարության մեջ առկա է թերի ներկայացված տեղեկություն, ապա կոմիտեն այդ մասին հայտարարությունը ստանալուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է հայտատուին` առաջարկելով տեղեկացումը ստանալուց հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում լրացնել թերի ներկայացված տեղեկությունը: Եթե հայտատուն սահմանված ժամկետում չի լրացնում թերությունները կամ այդ ժամկետը հիմնավոր երկարաձգելու վերաբերյալ պաշտոնական գրություն չի ներկայացնում կոմիտե, ապա 1-ին փուլը համարվում է չկայացած, որի մասին կոմիտեն 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է հայտատուին:
21. 1-ին փուլում հայտատուի հետ աշխատանքային քննարկման անցկացման նպատակն է հաստատել հայտարարության մեջ նշված տեղեկատվությունը, հավաստիանալ, թե արդյոք հայտատուն ունի բավարար գիտելիքներ վկայականով նախատեսված գործունեության իրականացման համար սույն կարգի 3-րդ կետով ներկայացվող պահանջների ապահովման, ինչպես նաև այդ գործունեությունը կանոնակարգող իրավական ակտերի վերաբերյալ:
22. 1-ին փուլում կոմիտեի կողմից իրականացվում է հայտատուի ֆինանսական, տնտեսական և իրավական գնահատում սույն կարգով սահմանված պահանջներին համապատասխան:
23. Աշխատանքային քննարկմանը պետք է մասնակցեն կոմիտեի ներկայացուցիչները և հայտատուի կառավարման վրա ազդեցության լիազորություն ունեցող անձինք (ընկերության խորհրդի անդամ, գործադիր մարմնի անդամ, բաժնեմասերի (բաժնետոմսերի, փայաբաժնի և այլն) մեծ մասի (վերահսկիչ փաթեթ) սեփականատեր), պատասխանատու պաշտոնատար անձինք (առկայության դեպքում), ինչպես նաև ֆինանսական, տնտեսական և իրավական հարցերի շուրջ քննարկումն իրականացնելու համար հայտատուի համապատասխան մասնագետները:
24. Անհրաժեշտության դեպքում կոմիտեն կարող է աշխատանքային քննարկմանը մասնակցելու նպատակով հրավիրել մասնագետներ այլ գերատեսչություններից` ոլորտային հարցերի վերաբերյալ կառավարության վարած քաղաքականության և իրենց իրավասության շրջանակներում դիրքորոշում հայտնելու համար:
25. 1-ին փուլում աշխատանքային քննարկումից հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում կոմիտեն ամփոփում է հայտատուի հետ աշխատանքային քննարկման արդյունքները: Այն դեպքում, երբ կոմիտեն եզրակացնում է, որ հայտատուն պատրաստ չէ անցնել վկայականի տրամադրման հաջորդ` հայտի պաշտոնական ներկայացման փուլ, ապա կոմիտեն 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտատուին տեղեկացնում է լրացուցիչ նախապատրաստական աշխատանքների իրականացման մասին: Այդ դեպքում հայտատուն տեղեկացումը ստանալուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում կոմիտեին առաջարկում է նշանակել հավելյալ աշխատանքային քննարկումներ կամ դադարեցնել վկայականի տրամադրման գործընթացը:
26. Եթե 1-ին փուլի ավարտին կոմիտեն եզրակացնում է, որ հայտատուն պատրաստ է շարունակել վկայականի տրամադրման գործընթացը, ապա կոմիտեն հայտատուի հետ վերջին հանդիպումից հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում այդ մասին տեղեկացնում է հայտատուին` առաջարկելով անցնել վկայականի տրամադրման գործընթացի հաջորդ` հայտի պաշտոնական ներկայացման փուլ:
27. 1-ին փուլում հայտատուի հետ յուրաքանչյուր աշխատանքային քննարկման արդյունքում կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրվում է աշխատանքային քննարկմանը մասնակցած կոմիտեի ներկայացուցիչների կողմից: Ստորագրված արձանագրության մեկ օրինակը յուրաքանչյուր աշխատանքային քննարկումից հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում տրամադրում է հայտատուին:
4. ՀԱՅՏԻ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՄԱՆ ՓՈՒԼ
28. Վկայական ստանալու համար կոմիտե կարող են հայտ ներկայացնել օրենքի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված իրավաբանական անձը և մարմինը`
1) որոնք չեն հանդիսանում այլ պետության ավիացիոն իշխանությունների կողմից տրված օդանավ շահագործողի վկայական կրող,
2) որոնց սեփականատերը չի հանդիսանում օդանավ շահագործողի վկայական կրող այլ կազմակերպության սեփականատեր կամ գրանցված աշխատող, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ կազմակերպություններից մեկը հանդիսանում է մյուսի դուստր կազմակերպությունը,
3) որոնք առնվազն մեկ պիտանի օդանավի սեփականատեր կամ վարձակալ (ենթավարձակալ) են կամ կնքել են առնվազն մեկ պիտանի օդանավի ձեռքբերման, վարձակալության կամ ենթավարձակալության հանձնման վերաբերյալ մտադրությունների հուշագիր:
29. Հայտի պաշտոնական ներկայացման փուլում (այսուհետ` 2-րդ փուլ) հայտատուն շահագործման գործունեության նախատեսված օրվանից առնվազն 90 օր առաջ կոմիտե է ներկայացնում հայտ` համաձայն Ձև 2-ի:
30. Հայտին կից ներկայացվում են հետևյալ փաստաթղթերը.
1) իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանից հայտատուի վերաբերյալ քաղվածք` տրված հայտը կոմիտե ներկայացնելու օրվանից ոչ շուտ, քան 10 օրվա ընթացքում.
2) շահագործման ենթակա օդանավերի ցանկը` նշելով յուրաքանչյուր օդանավի տեսակը, մոդելը, սերիական համարը, առկայության դեպքում` ազգային և գրանցման նիշերը, ինչպես նաև յուրաքանչյուր օդանավի ծագման աղբյուրի մանրամասները: Այն դեպքում, երբ առանձին օդանավերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի չէ, պետք է ներկայացվեն սույն կարգի 30-րդ կետի 3-րդ ենթակետում նշված փաստաթղթերը.
3) օդանավի նկատմամբ սեփականության իրավունքը հավաստող փաստաթղթի կամ վարձակալության (ենթավարձակալության) պայմանագրի կամ օդանավի ձեռքբերման, վարձակալության կամ ենթավարձակալության հանձնման վերաբերյալ մտադրությունների հուշագրի (այսուհետ` մտադրությունների հուշագիր) պատճենը. Մտադրությունների հուշագիր ներկայացնելու դեպքում հայտատուն դրա հիման վրա կնքված օդանավի ձեռքբերման կամ վարձակալության (ենթավարձակալության) պայմանագրի վավեր պատճենը կոմիտե է ներկայացնում մինչև վկայականի տրամադրման փաստաթղթերի ուսումնասիրման և գնահատման փուլի ավարտը.
4) N 10-Ն հրամանի N 1 հավելվածով սահմանված կարգով թռիչքային պիտանիության պահպանման կառավարման կազմակերպության (PART-CAMO) վավերացման սերտիֆիկատի ստացման հայտ և պահանջվող փաստաթղթեր,
5) N 10-Ն հրամանի N 2 հավելվածով սահմանված կարգով տեխնիկական սպասարկման կազմակերպության (PART-145) վավերացման սերտիֆիկատի ստացման հայտ և պահանջվող փաստաթղթեր կամ նույն հավելվածով սահմանված կարգով հաստատված տեխնիկական սպասարկման կազմակերպության (PART-145) հետ կնքված պայմանագրի պատճենը, եթե օդանավի տեխնիկական սպասարկումը չի իրականացվելու հայտատուի կողմից.
6) թռիչքների անվտանգության կառավարման համակարգի ներդրման և կիրարկման պլանի վերլուծությունը, ինչպես նաև թռիչքների անվտանգության կառավարման համակարգի իրականացման պլանը.
7) օդանավի նվազագույն սարքավորումների ցանկը (Minimum Equipment List (MEL)) և կոնֆիգուրացիայի շեղումների ցանկը (Configuration Deviation List (CDL))` 2-Ն հրամանի պահանջներին համապատասխան.
8) օդանավի թռիչքային պիտանիության պահպանման կառավարման ձեռնարկը (Continuing Airworthiness Management Exposition (CAME)). հայտատուն սույն փաստաթուղթը կարող է ներկայացնել հայտը ներկայացնելուց հետո 30 օրվա ընթացքում, բայց ոչ ուշ, քան շահագործման նախատեսված օրվանից 60 օր առաջ.
9) օդանավի տեխնիկական սպասարկման ծրագիրը (Maintanance Program).
10) օդանավի պետական գրանցման վկայականի պատճենը կամ դրան համարժեք փաստաթղթի պատճենը.
11) Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի 2022 թվականի նոյեմբերի 18-ի N 20-Ն հրամանով սահմանված կարգով օդանավի գրանցման հայտ կամ վկայական ստանալու համար կոմիտե ներկայացված հայտով նախատեսված և այլ պետությունում գրանցված օդանավի առնչությամբ Չիկագոյի կոնվենցիայի 83 բիս հոդվածին համապատասխան օդանավի գրանցման պետության որոշակի գործառույթներ և դրանցից բխող պարտավորություններ ստանձնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ տեղեկատվություն, այդ թվում` օդանավի գրանցման պետության ավիացիոն իշխանության պատասխանատու (կոնտակտային) անձի տվյալները (անունը, ազգանունը, պաշտոնը, հեռախոսահամարը, էլեկտրոնային փոստի հասցեն). հայտատուն ապահովում է սույն կետով նախատեսված հայտի ներկայացումը կամ տրամադրում է սույն կետով նախատեսված տեղեկատվությունը մինչև վկայականի տրամադրման փաստաթղթերի ուսումնասիրման և գնահատման փուլի ավարտը.
12) օդանավի թռիչքային պիտանիության վկայականի պատճենը, եթե առկա է.
13) օդանավի տեխնիկական շահագործման փաստաթղթեր.
14) օդանավի քաշի ճշգրտման և հավասարակշռության ձեռնարկ (Weight and Balance Manual (WBM)).
15) օդանավի բեռնման և բեռնաթափման ձեռնարկը կամ վերգետնյա սպասարկման ձեռնարկը (Handling Manual).
16) ուղևորների, ուղեբեռի, բեռի և փոստի օդային փոխադրումների իրականացման կանոնները.
17) թռիչքների կառավարման և վերահսկման ձեռնարկը (operational control and dispatch manual),
18) ֆինանսական մոդել` համաձայն Ձև 3-ի, ինչպես նաև տեղեկանք ֆինանսական միջոցների, բանկային դեպոզիտների, փոխառության պայմանագրերի առկայության մասին.
19) կոմիտեի կողմից հաստատման ենթակա հետևյալ փաստաթղթերը.
ա. օդանավ շահագործողի ավիացիոն անվտանգության ծրագրի նախագիծը,
բ. շահագործման ձեռնարկը (Operations Manual, Part A, B, C, D)` 2-Ն հրամանի և ԻԿԱՕ դոկ 9376 փաստաթղթի պահանջներին համապատասխան. հայտատուն սույն փաստաթուղթը կարող է ներկայացնել հայտը ներկայացնելուց հետո 30 օրվա ընթացքում, բայց ոչ ուշ, քան շահագործման նախատեսված օրվանից 60 օր առաջ,
գ. թռիչքների անվտանգության կառավարման ձեռնարկը (Safety Management System Manual), ինչպես նաև համապատասխանության վերահսկողության դրույթների վերաբերյալ փաստաթուղթը,
դ. նշանակման համար պատասխանատու կառավարման անձնակազմի թեկնածությունը` համաձայն Ձև 4-ի, ընդ որում հաշվետու ղեկավար (Accountable Manager) չի կարող լինել օտարերկրյա այն պետության քաղաքացին, որի հետ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի դիվանագիտական հարաբերություններ կամ որը գտնվում է միջազգային սանկցիաների տակ,
20) «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը:
(30-րդ կետը փոփ. 06.03.2025 թիվ 250-Ն որոշում)
31. Հայտի հետ մեկտեղ հայտատուն կոմիտե է ներկայացնում հայտատուի կառավարման վրա ազդեցության լիազորություն ունեցող անձանց (ընկերության խորհրդի անդամ, գործադիր մարմնի անդամ, բաժնեմասերի (բաժնետոմսերի, փայաբաժնի և այլն) մեծ մասի (վերահսկիչ փաթեթ) սեփականատեր) կողմից լրացված հայտարարագիր նրանց կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց կողմից օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով նախատեսված հիմքերի բացակայության կամ առկայության վերաբերյալ:
32. Հայտատուն կամ շահագործողը, նախքան փաստացի շահագործումը, չվերթից առնվազն 15 օր առաջ պարտավոր է կոմիտե ներկայացնել նախատեսվող ցանկացած երթուղով չվերթերի վերաբերյալ տեղեկատվություն` համաձայն Ձև 5-ի:
33. Հայտը և դրան կից փաստաթղթերը կոմիտեում մուտքագրվելուց հետո կոմիտեն իրականացնում է դրանց ամբողջականության գնահատում: Հայտում և կից փաստաթղթերում թերություններ կամ անճշտություններ լինելու կամ դրանք ոչ ամբողջական լինելու դեպքում հայտատուին այդ մասին տեղեկացվում է կոմիտեում հայտը մուտքագրվելուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում` առաջարկելով տեղեկացումը ստանալուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում վերացնել կամ համալրել դրանք:
34. Այն դեպքում, երբ հայտը և կից փաստաթղթերը լիարժեք չեն, հայտը համարվում է ընդունված հայտատուի կողմից վերջին անհրաժեշտ փաստաթուղթը կոմիտեում մուտքագրվելու օրվանից, որը չի կարող ավել լինել, քան թերությունների կամ անճշտությունների մասին առաջին տեղեկացումը հայտատուի մոտ ստացվելուց հետո 30 աշխատանքային օրը, որը կարող է երկարաձգվել մինչև 15 աշխատանքային օրով հայտատուի կողմից սահմանված ժամկետը լրանալուց առնվազն 3 աշխատանքային օր առաջ հիմնավոր և կոմիտեի կողմից ընդունելի պատճառաբանության հիման վրա:
35. 2-րդ փուլում կոմիտեն իրականացնում է օրենքի 43-րդ հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված` վկայականի տրամադրման մերժման համար նախատեսված հիմքերի ստուգում, որի վերաբերյալ կազմվում է վկայականի տրամադրման մերժման հիմքերի առկայության կամ բացակայության վերաբերյալ եզրակացություն: Օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետի «ա»-»դ» ենթակետերի մասով նախատեսված հիմքերի ստուգման նպատակով կոմիտեն հայտը և կից փաստաթղթերը կոմիտեում մուտքագրվելուց հետո 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում պաշտոնական գրավոր հարցում է ներկայացնում պետական կառավարման լիազոր մարմիններ, որի վերաբերյալ տեղեկատվությունը վերջիններիս կողմից ներկայացվում է հարցումը ստանալուց հետո 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
36. 2-րդ փուլում կոմիտեն իրականացնում է հայտատուի կողմից ներկայացված ֆինանսական մոդելի ուսումնասիրություն և գնահատում` հավաստիանալու համար, որ հայտատուն շահագործման մեկնարկի օրվանից 3 ամսվա ընթացքում կարող է բավարարել իր` աշխատակազմ և գրասենյակ պահելու, անձնակազմի ուսուցման և այլ վարչական ծախսերը, ինչպես նաև ոչ կանոնավոր օդային փոխադրումներ (նախատեսված լինելու դեպքում) կատարելու հետ կապված ծախսերը` առանց հաշվի առնելու հայտատուի գործունեությունից առաջացած ցանկացած եկամուտ:
37. Հայտը և կից փաստաթղթերն ամբողջական լինելու դեպքում կոմիտեն հայտատուին տեղեկացնում է վկայականի տրամադրման հաջորդ` փաստաթղթերի ուսումնասիրման և գնահատման փուլ անցնելու վերաբերյալ` հայտատուի կողմից վերջին անհրաժեշտ փաստաթուղթը կոմիտեում մուտքագրվելու օրվանից 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
38. Սույն կարգի 33-րդ և 34-րդ կետերով նախատեսված ժամկետներում հայտատուի կողմից թերությունները և անճշտությունները, ինչպես նաև փաստաթղթերի անհամապատասխանությունները չվերացնելու, սույն կարգի 35-րդ կետով նախատեսված վկայականի տրամադրման մերժման հիմքերի առկայության վերաբերյալ եզրակացության, ինչպես նաև սույն կարգի 36-րդ կետով նախատեսված հայտատուի կողմից ներկայացված ֆինանսական մոդելի գնահատման արդյունքում ֆինանսական միջոցների ոչ բավարար լինելու դեպքում հայտի ընդունումը մերժվում է, որի մասին կոմիտեն 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է հայտատուին:
5. ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՄԱՆ ԵՎ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ
39. Փաստաթղթերի ուսումնասիրման և գնահատման փուլում (այսուհետ` 3-րդ փուլ) կոմիտեն 60 օրվա ընթացքում իրականացնում է փաստաթղթերի ուսումնասիրություն և գնահատում է դրանց համապատասխանությունը սույն կարգի 2-րդ կետով նշված իրավական ակտերով, այդ թվում` ԻԿԱՕ փաստաթղթով սահմանված և սույն կարգի պահանջներին:
40. 3-րդ փուլում կոմիտեն իրականացնում է նաև սույն կարգի Ձև 4-ի համաձայն ներկայացված պատասխանատու կառավարման անձնակազմի թեկնածուների (այսուհետ` թեկնածու) գնահատում` հաստատման նպատակով:
41. Գնահատման նպատակն է ստուգել թեկնածուի գիտելիքները (Knowledge), հմտությունները (Skills)` հաշվի առնելով վերջինիս վարքագիծը (Attitude) զբաղեցրած պաշտոնի, այդ պաշտոնին ներկայացվող պահանջների նկատմամբ:
42. Թեկնածուների գնահատումն իրականացվում է սույն կարգի համաձայն թեստավորման և հարցազրույցի միջոցով: Թեստավորման և հարցազրույցի օրվանից առնվազն 5 աշխատանքային օր առաջ կոմիտեն գրավոր տեղեկացնում է թեկնածուներին դրանց անցկացման օրվա, ժամի և վայրի վերաբերյալ:
43. Թեստավորման միջոցով կոմիտեն ստուգում է թեկնածուի գիտելիքները (Knowledge), որը ներառում է թեկնածուի պատասխանատվության շրջանակին առնչվող գործառույթի իրականացման համար վերաբերելի հիմնական փաստաթղթերի իմացության ստուգումը` կոմիտեի նախագահի կողմից հաստատված կամ ճանաչված էլեկտրոնային հարթակներով նախատեսված թեստերի միջոցով:
44. Թեստերն ընդգրկում են թեկնածուի պատասխանատվության շրջանակին առնչվող գործառույթին վերաբերող մասնագիտական գիտելիքների վերաբերյալ առաջադրանքներ: Յուրաքանչյուր թեկնածուի համար կազմվում է մեկ թեստ, որը բաղկացած է 16-20 առաջադրանքից:
45. Թեկնածուի գիտելիքները գնահատվում են բավարար` թեստային առաջադրանքների առնվազն 80 տոկոսին ճիշտ պատասխանելու դեպքում:
46. Հարցազրույցի միջոցով կոմիտեն գնահատում է թեկնածուի հմտությունները (Skills) և վարքագիծը (Attitude) զբաղեցրած պաշտոնի, այդ պաշտոնին ներկայացվող (պաշտոնի նկարագրով տրված) պահանջների նկատմամբ` հիմք ընդունելով թեկնածուի գիտելիքները հավաստող սերտիֆիկատները և գործնականում դրա հիման վրա կատարած աշխատանքները և դրանց արդյունքները: Թեկնածուի հետ հարցազրույցն անցկացնում է կոմիտեի նախագահի կողմից ձևավորած հանձնաժողովը, որի կազմում ընդգրկվում են թեկնածուի պատասխանատվության տակ մտնող գործունեության մասով կոմիտեի պատասխանատու ստորաբաժանման ղեկավարը, թռիչքային անվտանգության ապահովման (SMS) և որակի կառավարման (QMS) ստորաբաժանման մասնագետը և վկայականի տրամադրման գործընթացը համակարգող ստորաբաժանման ներկայացուցիչը:
47. Թեկնածուի ստուգման արդյունքներով կազմվում է եզրակացություն հաստատման համար թեկնածուների համապատասխանության կամ անհամապատասխանության վերաբերյալ:
48. 3-րդ փուլում իրականացված գնահատման արդյունքում կոմիտեի կողմից 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում կազմվում է փաստաթղթերի և թեկնածուի համապատասխանության կամ անհամապատասխանության վերաբերյալ եզրակացություն:
49. Փաստաթղթերի և թեկնածուի անհամապատասխանության վերաբերյալ եզրակացության դեպքում կոմիտեն 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում այդ մասին տեղեկացնում է հայտատուին` առաջարկելով տեղեկացումը ստանալուց հետո վերացնել անհամապատասխանությունը: Անհամապատասխանության վերացման ժամկետը չի կարող գերազանցել հայտատուի մոտ այդ մասին տեղեկացումը ստանալուց հետո 3 ամիսը:
50. Սույն կարգի 48-րդ կետով նախատեսված համապատասխանության վերաբերյալ եզրակացության դեպքում կոմիտեն 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտատուին տեղեկացնում է փաստաթղթերի և թեկնածուի համապատասխանության և հաստատման ենթակա փաստաթղթերի վերաբերյալ համաձայնության մասին` դրանց հիման վրա հայտատուի կողմից հետագա գործընթացներն ապահովելու համար, և հայտնում է կոմիտեի կողմից վկայականի տրամադրման տեսչական ստուգումների, փաստացի դիտարկումների և ուսումնասիրությունների փուլ անցնելու վերաբերյալ` նշելով հայտատուի մոտ տեսչական ստուգումների, դիտարկումների և ուսումնասիրությունների անցկացման ժամկետները և ուսումնասիրության ենթակա հարցերի շրջանակը և իրավական հիմքերը:
6. ՏԵՍՉԱԿԱՆ ՍՏՈՒԳՈՒՄՆԵՐԻ, ՓԱՍՏԱՑԻ ԴԻՏԱՐԿՈՒՄՆԵՐԻ ԵՎ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՓՈՒԼ
51. Հայտատուի ներկայացրած փաստաթղթերի իսկությունը և համապատասխանությունը ստուգելու, նրա կարողություններն ու հնարավորությունները գնահատելու համար հայտատուի մոտ իրականացվում են տեսչական ստուգումներ, փաստացի դիտարկումներ և ուսումնասիրություններ:
52. Տեսչական ստուգումների, փաստացի դիտարկումների և ուսումնասիրությունների փուլում (այսուհետ` 4-րդ փուլ) կոմիտեն ուսումնասիրում է հայտատուի հմտությունները, գիտելիքները, փորձառությունը, անձնակազմը, հարմարությունները, սարքավորումները և օդանավը, ինչպես նաև այն բոլոր ասպեկտները, որոնք անհրաժեշտ են վկայականով նախատեսված գործունեությունն իրականացնելու համար և գնահատում է դրանց համապատասխանությունը սույն կարգի 2-րդ կետով նշված իրավական ակտերով, այդ թվում` ԻԿԱՕ փաստաթղթով սահմանված, ինչպես նաև սույն կարգով նախատեսված պահանջներին:
53. Անհրաժեշտության դեպքում 4-րդ փուլում կոմիտեն կարող է հայտատուից պահանջել կատարել ցուցադրական թռիչքներ: Ցուցադրական թռիչքները կարող են ներառել հատուկ դրույթներում ներառվող ցանկացած գործունեության ցուցադրումը: ՈՒսումնական թռիչքները կամ օդանավի տեղափոխման թռիչքները կոմիտեի տեսուչի հսկողության ներքո կարող են համարվել որպես ցուցադրական թռիչքներ:
54. Կոմիտեն 4-րդ փուլում պետք է հավաստիանա, որ այլ պետության տարածքում գործող ենթակառուցվածքները, որոնք նախատեսում է օգտագործել հայտատուն, ևս համապատասխանում են սույն կարգի պահանջներին, իսկ թռիչքային անձնակազմի անդամների վկայականներն ընդունելի են այն պետությունների կողմից, որտեղ կիրականացվի շահագործումը: Սույն կետով նշված հարցերը ենթակա են կարգավորման երկու պետությունների միջև փոխհամաձայնեցման միջոցով:
55. 4-րդ փուլում կոմիտեի կողմից իրականացվում են`
1) շահագործման տեսչական ստուգում և ուսումնասիրություն` համաձայն N 2-Ն հրամանի պահանջների.
2) օդանավի թռիչքային պիտանիության պահպանման կազմակերպության տեսչական ստուգում և ուսումնասիրություն` N 10-Ն հրամանի համաձայն.
3) օդանավի տեսչական ստուգում` N 20-Ն հրամանի համաձայն.
4) հայտատուի հնարավորությունների` սույն կարգի 58-րդ կետի պահանջներին համապատասխանության գնահատում:
56. Շահագործման տեսչական ստուգման և ուսումնասիրության ընթացքում իրականացվում են`
1) հայտատուի գործունեության կառավարման համակարգի տեսչական ստուգում և ուսումնասիրություն.
2) շահագործման ձեռնարկի (Operations Manual, Part A, B, C, D) գործնական ուսումնասիրություն.
3) վերգետնյա և թռիչքային շահագործման ուսումնասիրություն` ներառյալ ստացիոնար և շարժական ավիացիոն սարքավորումները, տեխնիկական սպասարկման միջոցները.
4) հայտատուի ներքին շահագործման հսկողության մակարդակի ուսումնասիրություն.
5) թռիչքային անձնակազմի որակավորման, անձնակազմի պատրաստման ծրագրերի ուսումնասիրություն.
6) հայտագրված աերոդրոմների ուսումնասիրություն, ընդ որում`
ա. եթե հայտագրված է աերոդրոմ, որը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս, և դրա վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերը լիարժեք են, ապա ուսումնասիրությունը կարող է իրականացվել փաստաթղթային եղանակով,
բ. եթե կոմիտեին հայտնի են տվյալ աերոդրոմի հնարավորությունները, ապա նման ուսումնասիրություն կարող է չիրականացվել:
57. Օդանավի տեսչական ստուգման ընթացքում իրականացվում են`
1) օդանավի տեսչական ստուգում.
2) օդանավի կառամատուցային ստուգում (օդանավ շահագործողի վկայականի գործողության ժամկետի երկարաձգման դեպքում):
58. Տնտեսական առումով հայտատուի հնարավորությունների գնահատման ժամանակ կոմիտեն պետք է համոզվի, որ հայտատուն համապատասխանում է 2-Ն հրամանով սահմանված բոլոր չափանիշներին` ներառյալ աշխատանքի կազմակերպման համար անհրաժեշտ գրասենյակային տարածքին, համակարգչային ու կապի միջոցներին և աշխատակազմին ներկայացվող չափանիշների, որոնց միջոցով իրականացնելու է վկայականով նախատեսված գործունեությունը:
59. Վկայականի տրամադրման գործընթացի ժամանակ հայտատուի օդանավերի, գրասենյակների և այլ ավիացիոն ենթակառուցվածքների` Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվելու դեպքում հայտատուն դրանց համապատասխան փաստաթղթերը ներկայացնում է կոմիտե` ուսումնասիրությունն ապահովելու նպատակով, և իր ցանկությամբ` դրանց նկատմամբ իրականացվող ուսումնասիրությունների գործընթացն ապահովում է դրանց գտնվելու վայրերում` իր միջոցների հաշվին:
60. Կոմիտեն 4-րդ փուլում հայտնաբերված թերությունների կամ անհամապատասխանությունների վերաբերյալ 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է հայտատուին` առաջարկելով տեղեկացումը ստանալուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում վերացնել դրանք:
61. 4-րդ փուլում իրականացված ստուգումների, դիտարկումների և ուսումնասիրությունների արդյունքում 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում կազմվում է համապատասխանության կամ անհամապատասխանության վերաբերյալ եզրակացություն:
7. ՍԵՐՏԻՖԻԿԱՑՄԱՆ ՓՈՒԼ
62. Կոմիտեն սույն կարգի 61-րդ կետով նախատեսված համապատասխանության վերաբերյալ եզրակացության դեպքում 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում կոմիտեի նախագահի հրամանի հիման վրա հայտատուին տրամադրում է օդանավ շահագործողի վկայական (Ձև 6) և դրան կից շահագործման հատուկ դրույթներ (Ձև 7): Վկայականում նշվում են հերթական համարը և տրման ամսաթիվը, որը ստորագրվում է կոմիտեի նախագահի կողմից, իսկ հատուկ դրույթներում նշվում են վկայականի համարը, տրամադրման ամսաթիվը, օդանավ շահագործողի անվանումը, օդանավի տիպը, մոդելը, ազգային և գրանցման նիշերը և գործարանային համարը, թույլատրվող թռիչքների տեսակները և աշխարհագրական տարածքները: Հատուկ դրույթները ստորագրվում են կոմիտեի թռիչքային պիտանիության և թռիչքային գործունեության վարչությունների կողմից:
63. Վկայականի տրամադրման հետ մեկտեղ կոմիտեի նախագահի հրամանով հաստատվում են նաև հայտատուի կողմից հայտին կից ներկայացված և հաստատում պահանջող փաստաթղթերը: Հայտատուի կողմից ներկայացված Ձև 4-ը ստորագրվում է կոմիտեի թռիչքային պիտանիության և թռիչքային գործունեության վարչությունների կողմից:
64. Կոմիտեն սույն կարգի 61-րդ կետով նախատեսված անհամապատասխանության վերաբերյալ եզրակացության դեպքում 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում մերժում է հայտը: Այդ դեպքում կոմիտեն վկայականի տրամադրումը մերժելու մասին 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է հայտատուին` նշելով մերժման համար հիմք հանդիսացած բոլոր իրավական և փաստական հանգամանքները:
65. Վկայականի տրամադրումը կոմիտեի կողմից մերժվում է նաև, եթե հայտատուի կառավարման վրա ազդեցության լիազորություն ունեցող անձը (ընկերության խորհրդի անդամ, գործադիր մարմնի անդամ, բաժնեմասերի (բաժնետոմսերի, փայաբաժնի և այլն) մեծ մասի (վերահսկիչ փաթեթ) սեփականատեր) կամ նրա հետ փոխկապակցված անձինք ունեն տնտեսվարողի վատ հեղինակություն:
66. Աննպատակահարմարության պատճառաբանությամբ հայտի մերժումն արգելվում է:
67. Վկայականի վավեր պատճենները և հատուկ դրույթների պատճենները տրվում են հատուկ դրույթներում ներառված օդանավերի քանակին համապատասխան:
68. Շահագործողը պատասխանատու է վկայականի պահպանման համար: Վկայականի կորստի կամ վնասման դեպքում շահագործողը դրա մասին անհապաղ տեղեկացնում է կոմիտեին` ներկայացնելով դիմում վկայականի կրկնօրինակ ստանալու համար: Դիմումի հիման վրա կոմիտեն 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում կոմիտեի նախագահի հրամանի հիման վրա օդանավ շահագործողին տրամադրում է վկայականի կրկնօրինակը` վերևի աջ անկյունում նշելով «Կրկնօրինակ» բառը:
69. Կոմիտեի միջնորդության հիման վրա վկայական ստացած կազմակերպությանը ԻԿԱՕ-ի կողմից հատկացվում է եռանիշ կոդ:
8. ՕԴԱՆԱՎ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՂԻ ՎԿԱՅԱԿԱՆԻ ԵՎ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ՀԱՏՈՒԿ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐԻ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆԸ, ՕԴԱՆԱՎ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՂԻ ՎԿԱՅԱԿԱՆԻ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ԺԱՄԿԵՏԻ ԵՐԿԱՐԱՁԳՈՒՄԸ
70. Վկայական ստացած անձը պարտավոր է կոմիտեին տեղեկացնել վկայական տալու համար հիմք հանդիսացած պայմանների վրա հնարավոր ազդեցություն ունեցող ցանկացած փոփոխության մասին: