ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒԻ ՄԱՍԻՆ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳԸ ԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՈՒՄ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՐԿԱՆԵՐԸ ԵՎ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆԵՐՆ ԸՆԴԳՐԿԵԼՈՒ ԵՎ ԴՐԱՆԻՑ ՀԱՆԵԼՈՒ
1. ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
1. Սույն հավելվածով սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության թանգարանային հավաքածուի ձևավորման կանոնակարգը, Հայաստանի Հանրապետության թանգարանային հավաքածուում թանգարանային առարկաները և հավաքածուներն ընդգրկելու և դրանից հանելու գործընթացի հետ կապված հարաբերությունները:
2. Հայաստանի Հանրապետության թանգարանային հավաքածուի ձևավորումը, թանգարանային հավաքածուում թանգարանային առարկաների և հավաքածուների ընդգրկումը և դրանից հանելու գործընթացն իրականացվում է «Թանգարանների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի և սույն կարգի պահանջներին համապատասխան:
3. Թանգարանային հավաքածուն ձևավորվում է մեկ կամ մի քանի թեմայի (կամ գաղափարի) շուրջ` ըստ անհրաժեշտության համալրվող թանգարանային առարկաների և հավաքածուների հիման վրա:
4. Թանգարանային հավաքածուն ձևավորվում է թանգարանի առաքելությանը և թանգարանի գիտական խորհրդում հաստատած համալրման հայեցակարգին համապատասխան և վերցվում մշտական պահպանության: Համալրման հայեցակարգը ներառում է թանգարանի բնույթին համապատասխան համալրման սկզբունքները, ուղղությունները, ձևերն ու մեթոդները:
5. Թանգարանային հավաքածուի համալրման հայեցակարգը թանգարանի ուղղվածությանը համապատասխան հիմնական հավաքածուի պարբերական արդիականացման հիմնավորումն է, որը թանգարանի ընդհանուր զարգացման հայեցակարգի պարտադիր բաղկացուցիչն է:
6. Արգելվում է հիմնական հավաքածուում հաշվառված թանգարանային առարկաների և հավաքածուների նվիրատվությունն ու օտարումը:
2. ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՈՒՄ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՐԿԱՆԵՐԸ ԵՎ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆԵՐՆ ԸՆԴԳՐԿԵԼՈՒ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԸ
7. Առարկայի` թանգարանայինի կարգավիճակ ստանալու, տվյալ թանգարանին սեփականության իրավունքով պատկանելու փաստը ամրագրող իրավական առաջին փաստաթուղթը թանգարանային առարկայի մշտական պահպանության ընդունման ակտն է` համաձայն Ձև 1-ի, որը կազմվում է երեք օրինակից, ստորագրվում է մի կողմից հանձնողի` առարկայի սեփականատերը, մյուս կողմից` ընդունողի (թանգարանի ներկայացուցիչների` գլխավոր ավանդապահի (ֆոնդապահի), պատասխանատու ֆոնդապահի կողմից, հաստատվում է թանգարանի (կազմակերպության) ղեկավարի ստորագրությամբ և թանգարանի կնիքով:
8. Առարկաները թվարկվում են մեկը մյուսի հետևից իրենց համապատասխան համառոտ բնութագրիչներով (հեղինակը, առարկայի անվանումը, ժամանակաշրջան կամ տարեթիվ, ստեղծման և գրանցման վայրը /կամ գտնվելու վայրը հնագիտական առարկաների դեպքում/, չափերը, նյութը, պատրաստման տեխնիկան, դրոշմը, ստորագրությունը, վիճակը, ձեռք բերման միջոցը (նվիրատվություն, առք ու վաճառք, կտակ, փոխանակում և այլն):
9. Մշտական պահպանության ընդունման ակտում արձանագրվում է ընդունողների (թանգարանի պատասխանատու անձանց պաշտոնները) և սեփականատիրոջ ազգանունը, անունը, հայրանունը, անձնագրային և կոնտակտային տվյալները: Բոլոր ստորագրությունները պետք է վերծանված լինեն, իսկ առարկայի սեփականատիրոջ ստորագրությունը ստանալու անհնարինության դեպքում մշտական պահպանության ակտին կցվում է «Ստացականը»` համաձայն Ձև 2-ի:
10. Թանգարանը չի կարող գնել, նվիրատվություն կամ որպես ժառանգություն ընդունել թանգարանային առարկաներ և հավաքածուներ, եթե բացակայում են դրանց ծագման և տնօրինման իրավական հիմքերը` բացառությամբ հնագիտական, պատմակենցաղային, ազգագրական և բնագիտական գիտարշավների արդյունքում հայտնաբերված մշակութային առարկաների:
11. Ֆոնդային-գնահատող հանձնաժողովի որոշմամբ մշտական պահպանության ընդունման ակտով թանգարան ընդունված առարկան պարտադիր գրանցվում է գլխավոր մատյանում:
3. ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒԻՑ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՐԿԱՆԵՐԸ ԵՎ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆԵՐԸ ՀԱՆԵԼՈՒ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԸ
12. Պետական կամ համայնքի սեփականություն համարվող թանգարանային առարկան կամ հավաքածուն թանգարանի հավաքածուի հաշվառումից կարող է հանվել`
1) թանգարանային առարկայի կամ հավաքածուի ոչնչացման (քայքայման) դեպքում` մշակութաբանական և արվեստաբանական անկախ փորձաքննության եզրակացության հիման վրա (բացառությամբ բնագիտական թանգարանների).
2) օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով.
3) թանգարանային առարկայի կամ հավաքածուի փոխանակման և մեկ այլ թանգարանի փոխանցման դեպքում.
4) երբ այն այլևս գոյություն չունի կամ կորցրել է իր մշակութային և գիտական արժեքը:
13. Պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող թանգարանային հավաքածուներից կորած առարկաները չեն հանվում հաշվառումից և մնում են հաշվառված:
14. Պետական թանգարանների թանգարանային հավաքածուից թանգարանային առարկաները և հավաքածուներն հանելու նպատակով այլ պետական մարմնի ենթակայությամբ գործող թանգարանների դեպքում` մարմնի ղեկավարը, իսկ լիազոր պետական մարմնի ենթակայությամբ գործող թանգարանների դեպքում` թանգարանի (կազմակերպության) ղեկավարը գրությամբ դիմում է լիազոր պետական մարմնին` կցելով հետևյալ փաստաթղթերը`