2. Ծառայություններ կարող են մատուցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած կարգի համաձայն հավաստագրված այն ոչ առևտրային իրավաբանական անձինք, որոնց հետ սոցիալական հարցերի ոլորտում լիազոր մարմինը կնքել է աջակցության կենտրոնի ֆինանսավորման պայմանագիր` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած պայմանագրի օրինակելի ձևի հիման վրա:
2. ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆԸ ԵՎ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎՈՂ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԸ
3. Աջակցության կենտրոնը պետք է ունենա`
1) ծառայություններ մատուցելու համար նախատեսված տարածք, որը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած` սոցիալական ծառայություններ տրամադրող կազմակերպությունների հավաստագրման կարգով սահմանված պահանջներին.
2) շուրջօրյա հասանելի «Թեժ գիծ» ծառայության հեռախոսահամար.
3) Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան ներքին կարգապահական կանոններ.
4) ծառայությունները հեռավար (հեռախոսազանգի կամ տեսակապի միջոցով) մատուցելու համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներ.
5) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած` սոցիալական ծառայություններ տրամադրող կազմակերպությունների հավաստագրման կարգով սահմանված պահանջներին համապատասխան անհրաժեշտ շենքային պայմաններ և տեսախցիկով ապահովվածություն` ծառայություններ մատուցելու համար նախատեսված տարածքում աջակցության կենտրոնի անձնակազմի և աջակցության կենտրոնին դիմած անձանց անվտանգությունն ապահովելու նպատակով:
4. Սույն հավելվածի 3-րդ կետի 1-ին ենթակետով նախատեսված տարածքը պետք է հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքների համար հարմարեցված ու մատչելի լինի կամ աջակցության կենտրոնը պետք է ապահովի հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված և մատչելի այլ տարածքում ծառայությունների մատուցումը:
5. Աջակցության կենտրոնը պետք է գործի շաբաթական առնվազն 40 ժամ:
6. Աջակցության կենտրոնի կողմից մատուցվող անհատույց ծառայությունները ներառում են`
1) խորհրդատվական օգնություն, որը ներառում է աջակցության կենտրոն դիմած անձանց նրանց իրավունքների, դրանց իրականացման հնարավորությունների, հասանելի ծառայությունների և «Ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքով նախատեսված պաշտպանության միջոցների մասին տեղեկատվության տրամադրում և առաջարկությունների ներկայացում.
2) սոցիալ-վերականգնողական օգնություն.
3) սոցիալ-հոգեբանական օգնություն.
4) իրավաբանական օգնություն, որը ներառում է`
ա. ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձի կամ նրա ընտանիքի անդամի իրավունքների և պարտականությունների, կիրառելի օրենսդրության վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրում,
բ. ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձի համաձայնությամբ` նրա անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ոստիկանությանը դիմումի ներկայացում` նախազգուշացման կամ անհետաձգելի միջամտության որոշում կայացնելու հիմքերի առկայությունն ստուգելու համար.
գ. ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձի համաձայնությամբ` նրա անվտանգությունն ապահովելու նպատակով դատարան պաշտպանական որոշման կայացման վերաբերյալ հայցադիմումի ներկայացում.
5) սոցիալ-տնտեսական օգնություն, որը ներառում է ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց աշխատանքի տեղավորման և պետությունից կամ համապատասխան կազմակերպություններից սոցիալական աջակցություն ստանալու հարցերում աջակցության տրամադրում.
6) այլ անհրաժեշտ սոցիալական ծառայություններ:
7. Աջակցության կենտրոն դիմած անձանց հետ հաղորդակցությունը պետք է իրականացվի նրանց հասկանալի լեզվով, իսկ հաշմանդամություն ունեցող անձանց դեպքում` նրանց համար մատչելի եղանակով: Եթե աջակցության կենտրոն դիմած անձը չի տիրապետում հայերենին, ապա աջակցության կենտրոնը կարող է ներգրավել թարգմանչի: Լսողության կամ խոսքի և հաղորդակցության խնդիրներով անձանց հետ հաղորդակցությունը մատչելի եղանակով իրականացնելու համար աջակցության կենտրոնը կարող է ներգրավել սուրդոթարգմանչի:
8. Աջակցության կենտրոնը պարտավոր է ապահովել աջակցության կենտրոն դիմած անձանց անձնական տվյալների գաղտնիությունը` «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» օրենքի դրույթների համաձայն:
9. Սոցիալական ծառայությունների մատուցման համար անհրաժեշտ ապրանքները, աշխատանքները և ծառայությունները ձեռք են բերվում «Գնումների մասին» օրենքով սահմանված կարգով: